9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, πραγματοποιήθηκαν στον Αθλητικό Όμιλο Γλυκών Νερών αθλητικές δραστηριότητες από τους μαθητές/τριες όλων των τάξεων του σχολείου μας στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού . Οι μαθήτριες και μαθητές του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση και τον συντονισμό των υπευθύνων του Αθλητικού Ομίλου σε συνεργασία με όλους τους εκπαιδευτικούς συμμετείχαν σε σειρά δράσεων με σημαντικότερες: α) σκυταλοδρομίες β) τρέξιμο με εμπόδια γ) τοξοβολία δ) πεζοπορία και ε) αρκετά ομαδικά παιχνίδια . Επίσης έγινε αναφορά και συζήτηση για την υγιεινή διατροφή και τα οφέλη της. Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά για τη σημερινή χαρούμενη ημέρα και τις όμορφες αναμνήσεις, όλους/ες τους εκπαιδευτικούς για τη συνεργασία, το μεράκι και τον ενθουσιασμό τους και θυμόμαστε πάντα: “Άσκηση κάθε μέρα – Υγεία μια ζωή” !

Αφήστε ένα σχόλιο