Το σχολείο μας
Χρήσιμα αρχεία
Σύλλογος Γονέων
     & Κηδεμόνων

Αυτή τη στιγμή βρίσκονται επισκέπτες συνδεδεμένοι

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΑΦΝΗΣ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
Η Δάφνη, παλαιότερα "Κατσιπόδι", είναι ένας σύγχρονος δήμος του πολεοδομικού συγκροτήματος των Αθηνών και συνορεύει με το κέντρο της πρωτεύουσας στα νότια. Είναι ένας από τους πιο μικρούς σε έκταση δήμους της Αττικής ενώ αποτελεί μία από τις πρώτες περιοχές που εξυπηρετήθηκαν από το συγκοινωνιακό δίκτυο του Μετρό στη νότια επέκταση.
Γεωγραφικά εντάσσεται στο ευρύτερο συγκρότημα των νοτίων προαστίων των Αθηνών, καθώς αποτελεί συγκοινωνιακό κόμβο λεωφορειογραμμών που εξυπηρετούν τις ανάγκες μετακίνησης έως τη Βάρκιζα και τη Σαρωνίδα (μαζί με το γειτονικό Άγιο Δημήτριο). Στα διοικητικά όρια της Δάφνης λειτουργεί και η Γυμναστική Ακαδημία Αθηνών (ΤΕΦΑΑ).

Το Κατσιπόδι (πρότερη ονομασία) αποτελούσε παλαιότερα οικισμό της κοινότητας Μπραχαμίου. Το 1940 αριθμούσε 785 κατοίκους. Τον Μάρτιο του 1951 μετονομάστηκε στο σημερινό όνομα Δάφνη. Σημειώνεται ότι το Γυμνάσιο Δάφνης, από τα πρώτα της περιοχής, μέχρι και τη δεκαετία του 1960 κάλυπτε ανάγκες ευρύτερης περιοχής νοτιοανατολικών προαστίων, όπως της Ηλιούπολης, της Αργυρούπολης κ.ά. που παρέμεναν ακόμα κοινότητες.

Προβολή 1dim σε χάρτη μεγαλύτερου μεγέθους